| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T493 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 800mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
550D127X9010R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
550D476X9020R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJC106K035CRSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD336M035CRSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD336K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD226K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD336M035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD685M035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD106K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |
![]() |
TBJD156K035CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.16268 |