| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.5 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | D (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-5287/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03102 |
![]() |
M39003/01-5288/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03102 |
![]() |
M39003/01-5289/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03102 |
150D107X5020S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03102 |
|
150D566X5020S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03102 |
|
![]() |
M39003/01-2301/PRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03850 |
![]() |
TBJE227K010LRLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04180 |
![]() |
TBJE337K010LRLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04180 |
![]() |
TBJE477K006LRLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04180 |
![]() |
M39003/01-3097/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.04564 |