| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-3098/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.04564 |
![]() |
TAZF476J010LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04833 |
![]() |
TAZF336J010LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04833 |
![]() |
TBJB475K025LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |
![]() |
TAZE105K050CRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |
![]() |
TBJD476M025LSSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |
![]() |
TBJB475M025LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |
![]() |
TBJA155K025LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |
![]() |
TAZE105K050CRSB0724Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |
![]() |
CWR09HK106KR\TRElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.05500 |