| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | S |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D566X5020S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03102 |
|
![]() |
M39003/01-2301/PRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $11.03850 |
![]() |
TBJE227K010LRLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04180 |
![]() |
TBJE337K010LRLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04180 |
![]() |
TBJE477K006LRLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04180 |
![]() |
M39003/01-3097/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.04564 |
![]() |
M39003/01-3098/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $11.04564 |
![]() |
TAZF476J010LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04833 |
![]() |
TAZF336J010LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04833 |
![]() |
TBJB475K025LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $11.04950 |