| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 28mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJB156K016LSLB0723Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.73310 |
13008-013KESAVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 6.3V 3024 |
In Stock: 0 $10.73380 |
|
13008-013MESAVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 3024 |
In Stock: 0 $10.73380 |
|
13008-022KESZVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 10% 10V 3024 |
In Stock: 0 $10.73380 |
|
13008-022MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 20% 10V 3024 |
In Stock: 0 $10.73380 |
|
T493C106M035BH6420KEMET |
CAP TANT 10UF 20% 35V 2312 |
In Stock: 0 $10.73842 |
|
![]() |
M39003/03-2005/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2020/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2023/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2036/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |