| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 680 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 35mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-022MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 20% 10V 3024 |
In Stock: 0 $10.73380 |
|
T493C106M035BH6420KEMET |
CAP TANT 10UF 20% 35V 2312 |
In Stock: 0 $10.73842 |
|
![]() |
M39003/03-2005/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2020/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2023/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2036/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2052/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
M39003/03-2067/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
CWR15CK686KBAAElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.73875 |
![]() |
CWR15FK684KBLAElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.73875 |