| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2915 (7338 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.125" (3.17mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
550D565X0050R2TVishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $10.09470 |
![]() |
TAZD685J015LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10239 |
13008-004KESZVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 4V 3024 |
In Stock: 0 $10.10240 |
|
13008-004MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 4V 3024 |
In Stock: 0 $10.10240 |
|
![]() |
TBME108K004CRSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10240 |
![]() |
TAZV686K025LRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10240 |
![]() |
TAZG686J015LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10240 |
![]() |
TAZH336K025LRSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10932 |
![]() |
TAZH157K010LBSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.11450 |
![]() |
TAZG107K006LBSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.11450 |