| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 550D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5.6 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TAZD685J015LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10239 |
13008-004KESZVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 10% 4V 3024 |
In Stock: 0 $10.10240 |
|
13008-004MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 4V 3024 |
In Stock: 0 $10.10240 |
|
![]() |
TBME108K004CRSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10240 |
![]() |
TAZV686K025LRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10240 |
![]() |
TAZG686J015LWSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10240 |
![]() |
TAZH336K025LRSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.10932 |
![]() |
TAZH157K010LBSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.11450 |
![]() |
TAZG107K006LBSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.11450 |
![]() |
TAZG107K010LBSB0923Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $10.11450 |