| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.5 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2712Vishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $9.83400 |
![]() |
M39003/01-2712HVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $9.83400 |
![]() |
TAZE105K050CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.83675 |
![]() |
TAZA104K050CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.83675 |
T97R476K035EAAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 35V 3024 |
In Stock: 0 $9.84060 |
|
T97R476M035EAAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 35V 3024 |
In Stock: 0 $9.84060 |
|
13008-002KESAVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 10% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.84600 |
|
13008-002MESAVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 20% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.84600 |
|
![]() |
TBJV226M050CBLZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.85600 |
![]() |
TBJE227K010LSLB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.85875 |