| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 15 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2915 (7338 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.125" (3.17mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CWR09HH336KRKEMET |
CAP TANT 33UF 10V 10% 6728 |
In Stock: 0 $9.54408 |
![]() |
T95R106K050LSASVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 50V 2824 |
In Stock: 0 $9.54800 |
![]() |
T95R106M050LSALVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 50V 2824 |
In Stock: 0 $9.54800 |
![]() |
T95R106M050LSASVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 50V 2824 |
In Stock: 0 $9.54800 |
![]() |
T95R226K050HSZSVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 50V 2824 |
In Stock: 0 $9.54800 |
![]() |
THJE107K016AJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.54800 |
![]() |
TAZC475K010CSLB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.54940 |
![]() |
TAZD156K010CSLB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.54940 |
13008-060KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 35V 2924 |
In Stock: 0 $9.55347 |
|
13008-060MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 35V 2924 |
In Stock: 0 $9.55347 |