THJE107K016AJN
THJE107K016AJN
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
THJE107K016AJN
Manufacturer
Elco (AVX)
Description
CAP TANT
Category
Capacitors
Family
Tantalum Capacitors
Type Description
Series:THJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16 V
Type:Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):400mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Lifetime @ Temp.:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)