| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 15 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2299/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.42172 |
![]() |
M39003/01-2302/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.42172 |
![]() |
M39003/01-2310/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $9.42172 |
![]() |
M39003/01-2313/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $9.42172 |
![]() |
M39003/01-2266/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.42172 |
13008-021KESAVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $9.42172 |
|
13008-021MESAVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $9.42172 |
|
T493D226K025BH61107505KEMET |
CAP TANT 22UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $9.43636 |
|
150D563X9050A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $9.43800 |
|
![]() |
M39003/01-2466/98Vishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $9.43800 |