| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 180 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.289" L (7.34mm x 7.34mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CWR11FC685KBKEMET |
CAP TANT 6.8UF 10% 10V 1411 |
In Stock: 0 $6.00000 |
|
![]() |
T95D157K016CSBLVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
T95D227K010CSBLVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
T95D477K6R3CSBLVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
TAZH226K020LRSZ0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
TAZH107M010LRSZ0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
TBJA225K016CBSZ0924Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01672 |
![]() |
TAZH476K020LBSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |
![]() |
TAZH226K020LBSZ0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |
![]() |
TAZF106K020LBSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |