| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6.8 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1411 (3528 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95D157K016CSBLVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
T95D227K010CSBLVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
T95D477K6R3CSBLVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
TAZH226K020LRSZ0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
TAZH107M010LRSZ0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.00462 |
![]() |
TBJA225K016CBSZ0924Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01672 |
![]() |
TAZH476K020LBSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |
![]() |
TAZH226K020LBSZ0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |
![]() |
TAZF106K020LBSZ0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |
![]() |
TAZH476K020LBSZ0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.01920 |