| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2910 (7227 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2344/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2345/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2580/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2581/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2583/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2586/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2593/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
M39003/01-2594/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91565 |
![]() |
TPSE476M020H0150Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.91665 |
T322C226K006ASKEMET |
CAP TANT 22UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $1.91727 |