| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 173D |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 15 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | X |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
173D396X5010XVishay / Sprague |
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D476X5010XVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
173D685X5035XVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.86616 |
|
![]() |
TPSD336K025H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.86616 |
T491X107M020AG7280KEMET |
CAP TANT 100UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.86672 |
|
![]() |
T95V106K6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
T95V106M6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2349/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2353/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2354/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |