| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1410 (3727 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | V |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2349/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2353/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2354/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
TR3E477M6R3C0065Vishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.87130 |
|
![]() |
TM3D476K016HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |
![]() |
TM3D476M016HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |
![]() |
TM3D476M016LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |
![]() |
TM3D476K016LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |
CWR11HH475JBKEMET |
CAP TANT 4.7UF 5% 15V 1411 |
In Stock: 0 $1.87200 |
|
T356G156K025ASKEMET |
CAP TANT 15UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.87252 |