| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T356, UltraDip II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.449" (11.40mm) |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Manufacturer Size Code: | G |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T350G156K025ASKEMET |
CAP TANT 15UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.87252 |
|
![]() |
T95S105K025EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 10% 25V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S105K035EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 10% 35V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S105M025EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 25V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S105M035EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 35V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S155K020EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 20V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S155K025EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 25V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S155M020EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 20V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95S155M025EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 25V 1507 |
In Stock: 0 $1.87330 |
![]() |
T95X106K010EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 10V 2910 |
In Stock: 0 $1.87330 |