| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TPS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 33 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 100mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T491X107M020AG7280KEMET |
CAP TANT 100UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.86672 |
|
![]() |
T95V106K6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
T95V106M6R3LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2349/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2353/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
![]() |
M39003/01-2354/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.68UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.87110 |
TR3E477M6R3C0065Vishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.87130 |
|
![]() |
TM3D476K016HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |
![]() |
TM3D476M016HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |
![]() |
TM3D476M016LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.87168 |