| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T356, UltraDip II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.6Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.299" Dia (7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.469" (11.90mm) |
| Lead Spacing: | 0.200" (5.08mm) |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95S225K016LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1507 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
T95S225K020LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1507 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
T95S225M016LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 1507 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
T95S225M020LZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 20V 1507 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
591D336X0010C2T035Vishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 20% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
591D336X9010C2T035Vishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
M39003/01-2267/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
M39003/01-2268/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
M39003/01-2269/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84140 |
T491X687K006ATKEMET |
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |