| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3.3 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 15 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T491X687K006ATKEMET |
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |
|
T491X687M006ATKEMET |
CAP TANT 680UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |
|
T491X687M006AT4860KEMET |
CAP TANT 680UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |
|
TPSD156K035B0100Elco (AVX) |
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.84470 |
|
195D105X0035D4TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 35V 1708 |
In Stock: 0 $1.84470 |
|
195D105X9035D4TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 10% 35V 1708 |
In Stock: 0 $1.84470 |
|
![]() |
T95S475K010EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1507 |
In Stock: 0 $1.84470 |
![]() |
T95S475M010EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1507 |
In Stock: 0 $1.84470 |
![]() |
T95S685K6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 6.3V 1507 |
In Stock: 0 $1.84470 |
![]() |
T95S685M6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 6.3V 1507 |
In Stock: 0 $1.84470 |