| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.2 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1507 (3718 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.056" (1.42mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | S |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
591D336X0010C2T035Vishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 20% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
591D336X9010C2T035Vishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
M39003/01-2267/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
M39003/01-2268/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84140 |
![]() |
M39003/01-2269/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84140 |
T491X687K006ATKEMET |
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |
|
T491X687M006ATKEMET |
CAP TANT 680UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |
|
T491X687M006AT4860KEMET |
CAP TANT 680UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.84222 |
|
TPSD156K035B0100Elco (AVX) |
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.84470 |
|
195D105X0035D4TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 35V 1708 |
In Stock: 0 $1.84470 |