| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TACmicrochip®, TAC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.059" (1.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TACR106K016FTAElco (AVX) |
CAP TANT 10UF 10% 16V 0805 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
TACR106M010FTAElco (AVX) |
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
TACR106M016FTAElco (AVX) |
CAP TANT 10UF 20% 16V 0805 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
TACR156K010FTAElco (AVX) |
CAP TANT 15UF 10% 10V 0805 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
TACR475K010FElco (AVX) |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 0805 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
TPSD107K020H0085Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
TPSD227M010R0100VElco (AVX) |
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.83424 |
|
![]() |
TACR475M010FTAElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.83424 |
![]() |
TACR336K006FTAElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.83424 |
![]() |
TACR475M020FTAElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.83424 |