| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, TM3 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 800mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TM3D476K6R3LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.82456 |
![]() |
TM3D476M6R3LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.82456 |
CWR11HH475KCKEMET |
CAP TANT 4.7UF 10% 15V 1411 |
In Stock: 0 $1.82520 |
|
CWR11JH335KCKEMET |
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 1411 |
In Stock: 0 $1.82520 |
|
![]() |
T95Y106K020CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 20V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y106K025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y106M020CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 20V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y106M025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476K004CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476K6R3CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |