| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55365/8, CWR11 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3.3 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 4Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1411 (3528 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | C (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95Y106K020CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 20V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y106K025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y106M020CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 20V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y106M025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476K004CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476K6R3CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476M004CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476M6R3CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y685K025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y685M025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |