| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 600mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2910 (7227 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | Y |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95Y476M004CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y476M6R3CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y685K025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y685M025CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 25V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y686K004CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
T95Y686M004CZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
591D157X9010C8T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.82655 |
TPSX337M004R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 330UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY108M002R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 1000UF 20% 2.5V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY157M006R0040Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |