| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 591D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 83mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2812 (7132 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.059" (1.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TPSX337M004R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 330UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY108M002R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 1000UF 20% 2.5V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY157M006R0040Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY157M010R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY157M010R0150Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY227M004R0040Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
TPSY686M016R0200Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.82655 |
|
![]() |
M39003/01-2493/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.9UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
M39003/01-2494/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.82655 |
![]() |
M39003/01-2495/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.82655 |