| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.5Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1410 (3727 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.061" (1.55mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | V |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
T95V106M6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226K004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226K6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226M004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226M6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X336K004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
T491X156K050AT7280KEMET |
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.78750 |
|
![]() |
TPSD156M035B0100Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.78750 |
593D227X5010E2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 5% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.78853 |
|
T322D226M015ATKEMET |
CAP TANT 22UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.79256 |