| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, TM3 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 600mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T489D685M050ATE700KEMET |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.78640 |
|
![]() |
T95V106K6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95V106M6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 6.3V 1410 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226K004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226K6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226M004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X226M6R3EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
![]() |
T95X336K004EZSLVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 4V 2910 |
In Stock: 0 $1.78750 |
T491X156K050AT7280KEMET |
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.78750 |
|
![]() |
TPSD156M035B0100Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.78750 |