| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TACmicrochip®, TAC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | H |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSD107K020R0085VElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72040 |
![]() |
THJD226K035HJNElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72100 |
TPCR105K025X3000Elco (AVX) |
CAP TANT 1UF 10% 25V 0805 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
TPSD107K010H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
TPSD336K020H0200Elco (AVX) |
CAP TANT 33UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
TPSD476K016A0150Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
595D227X96R3G2TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2214 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
595D227X06R3G2TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2214 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
![]() |
591D107X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010C2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.72260 |