| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 595D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 180mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2214 (5637 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.220" L x 0.144" W (5.60mm x 3.65mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.087" (2.20mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | G |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
591D107X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010C2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X9010C2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X9010D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X9010D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D227X06R3D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D227X96R3D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D337X0004D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |