| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 591D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 65mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
591D337X0004D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D337X0010D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D337X9004D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D477X06R3C2T16HVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2812 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D686X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D686X9016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X9016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
M39003/01-2352/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
150D105X5015A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 5% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |