| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 591D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2812 (7132 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.063" (1.60mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
591D686X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D686X9016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X9016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
M39003/01-2352/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
150D105X5015A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 5% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
150D105X5020A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
150D105X5035A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
150D225X5020A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
150D394X5035A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |