| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.2 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D394X5035A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.39UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
150D475X5010A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
150D564X5035A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.56UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
![]() |
199D106X5035D2V1Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 5% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPCR106K010X1800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPCR106M010X1800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPCR476M006X1800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPSD226K025A0200Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TM3D226K020CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72340 |
![]() |
TM3D226M020CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72340 |