| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 199D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia (6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.400" (10.16mm) |
| Lead Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPCR106K010X1800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPCR106M010X1800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPCR476M006X1800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TPSD226K025A0200Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
TM3D226K020CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72340 |
![]() |
TM3D226M020CBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72340 |
![]() |
TM3D226M020EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72340 |
![]() |
TM3D226K020EBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72340 |
TPSY107M016R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72508 |
|
TPSY227M006R0100Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.72508 |