| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TACmicrochip®, TPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.059" (1.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TPSD107K010H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
TPSD336K020H0200Elco (AVX) |
CAP TANT 33UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
TPSD476K016A0150Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
595D227X96R3G2TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2214 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
595D227X06R3G2TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2214 |
In Stock: 0 $1.72260 |
|
![]() |
591D107X0016D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010C2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010D2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X0010D2T20HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.72260 |
![]() |
591D157X9010C2T15HVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2812 |
In Stock: 0 $1.72260 |