| Type | Description |
|---|---|
| Series: | P4 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 2.5mm, 3mm |
| Height Above Board: | 0.095" (2.41mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AXK760327GPanasonic |
CONN SOCKET 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK770427GPanasonic |
CONN SOCKET 70POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK7E3046GPanasonic |
CONN SOCKET 30POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK812125WGPanasonic |
CONN HDR 12POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK832125WGPanasonic |
CONN HDR 32POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK8E3046WGPanasonic |
CONN HDR 30POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK8E6446WGPanasonic |
CONN HDR 64POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M402VF-3-010-03NRHarwin |
CONN RCPT 10POS SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M402VF-3-020-05NRHarwin |
CONN RCPT 20POS SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M402VM-3-010-04NRHarwin |
CONN PLUG 10POS SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |