| Type | Description |
|---|---|
| Series: | M402 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish: | Tin |
| Contact Finish Thickness: | 51.2µin (1.30µm) |
| Mated Stacking Heights: | 3.5mm, 4mm, 5mm, 6mm, 7mm, 8mm, 9mm, 10mm, 11mm |
| Height Above Board: | 0.118" (3.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M402VM-3-020-02NRHarwin |
CONN PLUG 20POS SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M402VF-3-038-05NRHarwin |
CONN RCPT 38POS SMD TIN |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087060930868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087060230868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087010220868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 10POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087010920868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 10POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087020020868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 20POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087020025868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 20POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087020920868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 20POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
145087020925868+KYOCERA Corporation |
CONN PLUG 20POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |