| Type | Description |
|---|---|
| Series: | A35US |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 72 (70 + 2 Power) |
| Pitch: | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 0.6mm |
| Height Above Board: | 0.023" (0.59mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AXG8440J4Panasonic |
CONN PLUG 44POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXG8700J4Panasonic |
CONN PLUG 70POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK736327GPanasonic |
CONN SOCKET 36POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK740327GPanasonic |
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK760327GPanasonic |
CONN SOCKET 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK770427GPanasonic |
CONN SOCKET 70POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK7E3046GPanasonic |
CONN SOCKET 30POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK812125WGPanasonic |
CONN HDR 12POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK832125WGPanasonic |
CONN HDR 32POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AXK8E3046WGPanasonic |
CONN HDR 30POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |