| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Outside: | 0.562" (14.27mm) |
| Diameter - Inside: | 0.418" (10.62mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.750" (95.25mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 14.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
39CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L=3.50,W=.120 |
In Stock: 81 $4.12000 |
|
3156CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.140,L= 2.63,W= .056 |
In Stock: 59 $4.12000 |
|
10500CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .796,L= 3.00,W= .064 |
In Stock: 97 $4.17000 |
|
11391CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 2.25,W= .070 |
In Stock: 97 $4.24000 |
|
S-286CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= .75,W= .072 |
In Stock: 49 $4.24000 |
|
S-1248CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 1.19,W= .067 |
In Stock: 84 $4.28000 |
|
3711CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.094,L= 4.00,W= .055 |
In Stock: 76 $4.32000 |
|
11643CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.343,L= 1.88,W= .095 |
In Stock: 71 $4.32000 |
|
3932CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 4.50,W= .067 |
In Stock: 97 $4.38000 |
|
B17-183CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .750,L= 1.13,W= .080 |
In Stock: 85 $4.49000 |