| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.008" (0.20mm) |
| Diameter - Outside: | 0.062" (1.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.046" (1.17mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.250" (6.35mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 5.3 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
N-1CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .31,W= .014 |
In Stock: 307 $0.84000 |
|
B1-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .16,W= .015 |
In Stock: 155 $0.84000 |
|
B7-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .22,W= .014 |
In Stock: 913 $0.85000 |
|
O-8CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .015 |
In Stock: 724 $0.85000 |
|
N-15CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .41,W= .010 |
In Stock: 719 $0.85000 |
|
A-1CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .63,W= .010 |
In Stock: 587 $0.85000 |
|
EE-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .17,W= .020 |
In Stock: 284 $0.85000 |
|
11123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .010 |
In Stock: 263 $0.85000 |
|
11113CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .34,W= .018 |
In Stock: 184 $0.85000 |
|
11923CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .25,W= .012 |
In Stock: 156 $0.85000 |