| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.015" (0.38mm) |
| Diameter - Outside: | 0.062" (1.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.032" (0.81mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.160" (4.06mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 156.0 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B7-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .22,W= .014 |
In Stock: 913 $0.85000 |
|
O-8CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .44,W= .015 |
In Stock: 724 $0.85000 |
|
N-15CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .41,W= .010 |
In Stock: 719 $0.85000 |
|
A-1CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .63,W= .010 |
In Stock: 587 $0.85000 |
|
EE-23CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .17,W= .020 |
In Stock: 284 $0.85000 |
|
11123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .010 |
In Stock: 263 $0.85000 |
|
11113CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .34,W= .018 |
In Stock: 184 $0.85000 |
|
11923CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .25,W= .012 |
In Stock: 156 $0.85000 |
|
B2-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .50,W= .012 |
In Stock: 107 $0.85000 |
|
B18-150CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= 1.25,W= .011 |
In Stock: 418 $0.91000 |