| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.012" (0.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.094" (2.39mm) |
| Diameter - Inside: | 0.070" (1.78mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 3.2 lbs/in |
| End Style: | Closed |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B-59-ACSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .31,W= .008 |
In Stock: 885 $0.84000 |
|
B5-67CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .50,W= .009 |
In Stock: 800 $0.84000 |
|
A-38CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .59,W= .012 |
In Stock: 753 $0.84000 |
|
B2-6CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .30,W= .016 |
In Stock: 529 $0.84000 |
|
12667CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .250,L= 1.00,W= .022 |
In Stock: 503 $0.84000 |
|
O-5CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .28,W= .012 |
In Stock: 417 $0.84000 |
|
3724CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .13,W= .010 |
In Stock: 415 $0.84000 |
|
B1-2CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .25,W= .008 |
In Stock: 317 $0.84000 |
|
N-1CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .31,W= .014 |
In Stock: 307 $0.84000 |
|
B1-7CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .062,L= .16,W= .015 |
In Stock: 155 $0.84000 |