| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Oil Tempered |
| Wire Diameter: | 0.437" (11.10mm) |
| Diameter - Outside: | 3.906" (99.21mm) |
| Diameter - Inside: | 3.032" (77.01mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.000" (152.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 258.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72977SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 185 $52.37000 |
|
72758SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .192 |
In Stock: 166 $52.83000 |
|
72978SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .192 |
In Stock: 296 $54.20000 |
|
S-3016CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.687,L= 9.38,W= .177 |
In Stock: 189 $55.87000 |
|
72728SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .156 |
In Stock: 113 $56.11000 |
|
10310CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.500,L= 9.63,W= .362 |
In Stock: 322 $56.51000 |
|
S-3124CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.875,L= 8.50,W= .250 |
In Stock: 217 $62.92000 |
|
72990SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 153 $67.15000 |
|
S-376CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 8.25,W= .282 |
In Stock: 213 $68.66000 |
|
72765SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 153 $70.62000 |