| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.192" (4.88mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.553" (39.45mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 70.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-3016CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.687,L= 9.38,W= .177 |
In Stock: 189 $55.87000 |
|
72728SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .156 |
In Stock: 113 $56.11000 |
|
10310CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.500,L= 9.63,W= .362 |
In Stock: 322 $56.51000 |
|
S-3124CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.875,L= 8.50,W= .250 |
In Stock: 217 $62.92000 |
|
72990SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 153 $67.15000 |
|
S-376CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 8.25,W= .282 |
In Stock: 213 $68.66000 |
|
72765SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 153 $70.62000 |
|
4042CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.968,L=22.00,W= .225 |
In Stock: 107 $75.29000 |
|
A12-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .38,W= .008 |
In Stock: 562 $0.67000 |
|
G-66CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .017 |
In Stock: 530 $0.81000 |