| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.207" (5.26mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.523" (38.68mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.000" (127.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 54.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-376CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.343,L= 8.25,W= .282 |
In Stock: 213 $68.66000 |
|
72765SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .207 |
In Stock: 153 $70.62000 |
|
4042CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.968,L=22.00,W= .225 |
In Stock: 107 $75.29000 |
|
A12-33CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .38,W= .008 |
In Stock: 562 $0.67000 |
|
G-66CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .125,L= .31,W= .017 |
In Stock: 530 $0.81000 |
|
U-83CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .109,L= .75,W= .012 |
In Stock: 818 $0.82000 |
|
B2-43CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .100,L= .20,W= .010 |
In Stock: 122 $0.82000 |
|
KK-29CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .075,L= .20,W= .008 |
In Stock: 646 $0.83000 |
|
BB-31CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .105,L= .28,W= .008 |
In Stock: 566 $0.83000 |
|
B2-3CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .094,L= .63,W= .012 |
In Stock: 460 $0.83000 |