| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Oil Tempered |
| Wire Diameter: | 0.393" (9.98mm) |
| Diameter - Outside: | 2.437" (61.90mm) |
| Diameter - Inside: | 1.651" (41.94mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 10.000" (254.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 268.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
73013CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .250 |
In Stock: 429 $49.68000 |
|
73002CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .225 |
In Stock: 201 $49.91000 |
|
73441CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.906,L= 6.00,W= .437 |
In Stock: 112 $51.42000 |
|
72977SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 2.50,W= .192 |
In Stock: 185 $52.37000 |
|
72758SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .192 |
In Stock: 166 $52.83000 |
|
72978SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 3.00,W= .192 |
In Stock: 296 $54.20000 |
|
S-3016CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.687,L= 9.38,W= .177 |
In Stock: 189 $55.87000 |
|
72728SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .156 |
In Stock: 113 $56.11000 |
|
10310CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.500,L= 9.63,W= .362 |
In Stock: 322 $56.51000 |
|
S-3124CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.875,L= 8.50,W= .250 |
In Stock: 217 $62.92000 |