| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Outside: | 1.937" (49.20mm) |
| Diameter - Inside: | 1.641" (41.68mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 20.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
73051CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L=10.00,W= .312 |
In Stock: 189 $46.06000 |
|
72890SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.50,W= .156 |
In Stock: 164 $46.06000 |
|
72950SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .156 |
In Stock: 124 $46.30000 |
|
72707SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 171 $47.84000 |
|
72756SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .192 |
In Stock: 128 $47.99000 |
|
S-3118CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.687,L= 9.50,W= .162 |
In Stock: 250 $48.01000 |
|
73108CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.437,L=10.00,W= .393 |
In Stock: 111 $48.56000 |
|
73013CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .250 |
In Stock: 429 $49.68000 |
|
73002CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .225 |
In Stock: 201 $49.91000 |
|
73441CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.906,L= 6.00,W= .437 |
In Stock: 112 $51.42000 |