| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.225" (5.72mm) |
| Diameter - Outside: | 2.000" (50.80mm) |
| Diameter - Inside: | 1.550" (39.37mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 12.000" (304.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 30.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
73182CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.906,L=10.00,W= .281 |
In Stock: 149 $42.27000 |
|
72857SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.460,L= 3.00,W= .187 |
In Stock: 119 $43.68000 |
|
S-993CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.625,L= 3.88,W= .262 |
In Stock: 287 $44.41000 |
|
72938SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .148 |
In Stock: 215 $44.52000 |
|
72992CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 6.00,W= .207 |
In Stock: 192 $44.64000 |
|
4366CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.250,L= 5.75,W= .438 |
In Stock: 614 $44.68000 |
|
73448CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.906,L= 8.00,W= .468 |
In Stock: 295 $44.78000 |
|
72909SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .192 |
In Stock: 443 $45.26000 |
|
72937SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 112 $45.34000 |
|
73051CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L=10.00,W= .312 |
In Stock: 189 $46.06000 |