| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.264" (6.71mm) |
| Diameter - Outside: | 2.625" (66.68mm) |
| Diameter - Inside: | 2.097" (53.26mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.880" (98.55mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 95.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72938SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.50,W= .148 |
In Stock: 215 $44.52000 |
|
72992CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 6.00,W= .207 |
In Stock: 192 $44.64000 |
|
4366CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.250,L= 5.75,W= .438 |
In Stock: 614 $44.68000 |
|
73448CSCentury Spring Corp. |
COMP O=3.906,L= 8.00,W= .468 |
In Stock: 295 $44.78000 |
|
72909SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 1.50,W= .192 |
In Stock: 443 $45.26000 |
|
72937SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .148 |
In Stock: 112 $45.34000 |
|
73051CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.187,L=10.00,W= .312 |
In Stock: 189 $46.06000 |
|
72890SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.687,L= 3.50,W= .156 |
In Stock: 164 $46.06000 |
|
72950SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.937,L= 4.00,W= .156 |
In Stock: 124 $46.30000 |
|
72707SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 171 $47.84000 |